SERVICES

SACRAMENTS

MASS SCHEDULE

Sunday : 9:00AM, 12:00PM (Spanish), 5:30PM
Monday, Tuesday, Thursday, and Friday : 7:45AM

Wednesday : 6:00 PM

Saturday: 5:30PM
 

Adoration every Wednesday : 9:00 AM - 6:00PM
Holy Rosary prayed 30 minutes before every weekend Mass

SACRAMENTS

Confession:  11:30AM to 12:30PM Saturday or by appointment

Baptism:  Please call Parish office to Pre-register

Marriage:  Please call Parish office.  Must notify Pastor six months in advance. 

Anointing of the Sick:  Please notify Pastor if sick or being hospitalized.

Holy Hour of Reparation: First Saturday of each month starting at 8:30AM in the Chapel.

MASS INTENTIONS

Saturday, February 8, Saint Jerome Emiliani, Saint Josephine Bakhita, Virgin
5:30 p.m. †Leroy Titzman (Michelle Titzman Family)
†Charlie Bentley (Wilfred & Micki Wiatrek)
Sunday, February 9, Fifth Sunday of Ordinary Time
9:00 a.m. †Agnes Kotara (Edward & Viola Doege)
12:00 p.m. †Martin Escatel (Maria Escatel and Family)
†Manuel Loya (Tommy & Ana Thompson)
5:30 p.m. People of the Parish
Monday, February 10, Saint Scholastica, Virgin
7:45 a.m. Communion Service
Tuesday, February 11, Our Lady of Lourdes
7:45 a.m. Communion Service
Wednesday, February 12
6:00 p.m. Communion Service
Thursday, February 13
7:45 a.m. Departed members of our Community
Friday, February 14, Saint Cyril, Monk and Methodius, Bishop
7:45 a.m. Communion Service
Saturday, February 15,
5:30 p.m. Prayer for Pope Francis Intentions
Sunday, February 16, Sixth Sunday of Ordinary Time
9:00 a.m. †Ed Kvapil (Gerry Kvapil)
†Ervin Javior (Pam Javior)
12:00 p.m. †Maria Sixta Flores (Trejo Family)
†Julian Flores (Trejo Family)
5:30 p.m. People of the Parish

MINISTRY SCHEDULE FEBRUARY 2020

Feb 8 - 5:30 PM

 

Mass Coordinator: Suzanne Zelinski
Greeters/Ushers: Michael Trainer
Lectors: Bettie Trainer, Donald May
Eucharistic Ministers: Saida Hage, Abby Hernandez, Agatha Hernandez, Donna Jackson, Cindy Kirby, Charles Meuth

Feb 9 - 9:00 AM

 

Mass Coordinator: Michael & Janice McMahon
Greeters/Ushers: Ed Gorzell, David Aniol, Tim Steele, Linda Steele
Lectors: Julie Weber, Tom Weber
Eucharistic Ministers: Robert Hebert, Jo Hebert, Pam Javior, Dina Gorzell, Janet Thelen, Janice Heubaum

Feb 9 - 12:00 PM

Mass Coordinator: Raul Perales
Greeters/Ushers: Uvaldo Castañeda, Gonzalo Rodríguez
Lectors: Enrique Labrada, Alma Martin
Eucharistic Ministers: Daniela Ayon, Amelia Skrzycki, Patricia Lira, Nery Lira

Feb 9 - 5:30 PM

 

Mass Coordinator: Jason and Kristina Scheel
Lectors: Bayleigh Crane, Grace McCracken
Eucharistic Ministers: Terri Banduch, Rosemarie Kotara

PLEASE PRAY FOR THE FOLLOWING PEOPLE

Wayne Bailey, Sheila Cantrell, Susan Christie, Reagen Clement, Jim Cooksey, Debbie Eippert, George Ellis, Donald Fey Jr., Freddy Friederick,
Harold Friederick, Maria C. Garza, Vickie Gonzales, Sonia Gonzalez, Crystal Hernandez, Larry Hernandez, Myrtle Kolodziej, Richie Kotara, Manuel Leija Jr., Jim & Connie Luffman, Robert Lynn, Jane Lorenz, Domonick Marafioto, Tim Murphy, Shawn Murray, Ronnie Neal,
Dolores Ojeda, Matt Picolet, Alexander Pierce Jr., Sharron Acosta-Pierce, Charlotte Pollok, Irene Ramirez, Leonard Reinhard, Michelle Ryan,
Camden Schoenert, Emma Sczech, Elaine Stephens, Jace Steubing, Hazel Van Meter, Bernice Wiatrek.

OTHER LINKS
ADDRESS

830-779-3131

 

14151 Hwy 87W
La Vernia, TX  78121

 

office@stannlv.org

SUBSCRIBE TO EMAIL